Gimp grafiki edytor darmowy ale doskonały.

Gimp grafiki edytor na licencji wolnej GNUDarmowy, czyli na licencji GNU, Gimp grafiki edytor jest zaawansowanym programem do edycji grafik wszelakich.
Nazwa jego do angielskiego GNU Image Manipulation Program wywiedziona.
Mimo że nie kosztuje nic wiele potrafi, dla potrzeb Twoich wystarczający, możliwości jego wszystkich wykorzystać nie podołasz.

Gimp na komputerze Twoim zainstalowany.

Gimp, a po prawdzie plik instalatora jego, pobrać masz konieczność ze strony macierzystej programu. Od twórców jego bezpośrednio. Co gwarancję na oryginalność daje, bez żadnych śmieci dodanych. A i zawsze znajdziesz tam najnowszą wersję edytora, na teraz wersja 2.8.14 dostępna.
http://www.gimp.org/downloads/
Tradycyjnie, po kliknięciu w link Download GIMP 2.8.14 okno do wybrania miejscu na zapis wyskoczy.
Po zapisie konieczność masz instalatora uruchomić, u mnie akurat „gimp-2.8.14-setup-1.exe” . Jak już zainstalowany będzie do dzieła przystąpić należy.

Gimp grafiki edytor ustawianie.

Po pierwszym uruchomieniu możesz mieć interfejs nie w naszym języku, choć raczej nie. Jak tak będzie w poziomym górnym menu kliknij Edit, z otwartego paska wybierz Preferences. Pojawi się nowe okno. W nim Interface wybierz. Po prawej, w zakładce User Interface, na pierwszym miejscu znajdziesz pole Language. Rozwiń, wybierz System Language. Na dole okna masz przycisk do zatwierdzania OK. Teraz zamknij Gimp i otwórz znowu. Będziesz miał nasz język.
Sam z siebie czyli domyślnie Gimp uruchamia się w trybie pływających doków. Znaczy lewy pasek narzędziowy i prawy pasek okien dialogowych nie są związane z pulpitem programu ( głównym oknem). Jak komu tam odpowiada, ja tam wolę tradycyjnie, w trybie jednego okna.
Dla zmiany w górnym poziomym pasku narzędziowym wybierz pozycję Okna, w menu co się rozwinie zaznacz na samym dole Tryb jednego okna. Zmiany zachodzą od ręki, czyli natychmiast.

Z Gimp pierwsze spotkanie.

Gimp edytor grafiki dla obróbki grafik wszelakich predysponowany. Możesz do niego wczytać dowolną grafikę na sposobów kilka. Pierwsze, to dowolną grafikę otworzyć z tych na komputerze zapisanych. Dalej ze schowka też wczytać idzie, od razu rozmiar tła ustawiony jak należy. Ze schowka, to znaczy jak wcześniej co tam skopiowałeś.
Wreszcie masz sposobność zrzut ekranu zrobić w Gimp’ie i z tego zrzutu nowy obrazek majstrować. Wszystko masz dostępne w menu Edycja, a tam Nowy, albo Utwórz czy Otwórz wreszcie.
Jak już masz wczytane, to konieczność jest zazwyczaj rozmiar grafiki dopasować, znaczy zmniejszyć. To chwil kilka zajmie ledwie, menu Obraz a tam Skaluj obraz. Ustawiasz jak tam potrzebujesz i gotowe. Gimp zazwyczaj automatycznie zmienia rozmiar tła. Sprawdzić możesz w menu Obraz, tylko teraz Rozmiar płótna, bo tu tło płótnem nazywają.
Grafikę możesz tu na sposoby dwa zapisać, zależy czy masz zamiar dalej z nią pracować, czy też już na bloga gotowa.
Jak warstw stracić nie chcesz, zapisujesz w Gimp’a formacie xcf. Tyle, co ten format pliku tylko dla dalszej pracy w Gimp’ie zdatny, na blogu nie zadziała.
Finalnie używasz nie zapisz opcji a eksportuj, tam wybierasz format końcowy, czy tam PNG, czy tam GIF może być i JPG.

Dokładniej zapoznasz się z edytorem jak video niżej obejrzysz.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *