Mapa XML bloga wiele Google o stronie Twojej podpowie.

mapa xml bloga wiele wyszukiwarkom powiedzieć możeMapa strony XML  a uczenie XML sitemap to prosto lista wszystkich stron bloga Twojego. Normalnie nie widoczna dla odwiedzających, za to dla wyszukiwarek nieprzecenionej wartości.
Ciut tu o owym XML wspomnieć wypada, to tak na pierwsze zapoznanie rozszerzalny język znaczników. Niby bardziej uniwersalny od HTML. To w zasadzie nie język do tworzenie dokumentów, choć by stronek internetowych, a język do tworzenia innych języków.
Jak zwał, tak zwał, sitemap bloga Twojego i każdego innego w języku xml opisana być musi.

Czy mapa xml bloga na ranking wypływ jaki ma?

Ano tak od razu, bezpośrednio, wpływu nijakiego nie posiada. Jej obecność w katalogu bloga głównym nie podniesie pozycji w wyszukiwarce żadnej. No to na cóż ona komu?
No to, co by dokładnie wyszukiwarce wszelakiej o stronie opowiedzieć. Masz w niej, sitemap znaczy, wykaz wszystkich podstron witryny Twoje. A dokładnie z linkami do nich. To i każda jedna wyszukiwarka, co taką mapę xml bloga przestudiuje, dokumentnie z blogiem zapoznana. A uczenie, zindeksuje wszystko co tam u siebie masz.
A znowu jak sam, na oślep stronę Twoją wyszukiwarka przemierza, to i co pominąć może, czego tam niedopatrzeć.
Tu pośrednie wpływanie masz na bloga poważnie, pozycji w rankingach zajmowanie. Więcej stron, więcej słów kluczowych, więcej wszystkiego.

Czy sitemap ręcznie majstrować masz konieczność?

Na WordPress blogu w żadnym razie. Nawet bladym pojęciem XML odznaczać się potrzeby żadnej nie masz. Starczy wtyczka jaka od tego. Wiele masz ich, brać dobierać jaka tam wola Twoja.
Starczy zainstalować, uruchomić i już mapa xml bloga wnet gotowa, już tam wyszukiwarki pomoc mają.
Możesz jeszcze w pliku robot.txt, tym co z robotami wyszukiwarek rozmawia, zapodać powiadomienie o sitemap. To i żadna przeoczyć owego prawa nie ma.
Jest na dziś wtyczka od tych ma sitemap najlepsze, od innych bieglejsza, zwie się Seo for WordPress by Yoast.

W czym Seo for WordPress bieglejsza?

Ano najbieglej wszystko co u siebie na blogu masz opisuje. I masz tu nie jednej plik, a kilka. Główna mapa sitemap_index.xml adresy wszystkich pozostałych pięciu pokazuje.

 • post-sitemap.xml – tu masz adresy na posty bloga wszystkie Twoje
 • page-sitemap.xml – tu znowu strony wszelakie wymienione
 • category-sitemap.xml – a w tej mapie kategorie wszystkie naznaczone
 • post_tag-sitemap.xml – znowu w mapie tej adresy na wszystkie tagi znajdziesz
 • author-sitemap.xml – ta z kolei do autora bloga się odnosi

Na dodatek mapy wszystkie, co powyżej, dynamicznie majstrowane, w odpowiedzi na zapytania robotów wyszukiwarek. Próżno ich szukać w katalogu głównym bloga, nie pyta nikt, nie ma i tyle. Jak kto spyta, zaraz zmajstrowane.
Czyli wychodzi, co mapa xml bloga najwprawniej przez wtyczkę WordPress SEO by Yoast majstrowana jest. O samej wtyczce więcej kiedy co opowiem, bo i tego wielce warta.

Ogłoś robotom wszelakim mapę swoją w pliku robots.

Jak masz już mapę xml bloga to i zapodaj jej adres wszelakim robotom wyszukiwarek. Prosto to zrobić, starczy w katalogu głównym bloga dodać plik maleńki roots.txt. A w nim wpis odpowiedni.
Sitemap: http://szkoleniajana.eu/sitemap_index.xml
Masz tam właśnie adres swojej mapy, tu akurat pliku index zawierającego linki do już wyżej zapodanych map strony bloga.
Najprościej taki plik przez wtyczkę Yoast WordPress SEO zmajstrować. Masz tam do tego opcję przydatną, a wszystko zajmie chwil kilka.


2 Comments

Lucyna · 16 marca 2014 o 18:22

a po co?

  Jan Zabłotny · 18 marca 2014 o 19:33

  Witam Lucynę
  Napisz tylko jeszcze co ma być „po co? ”
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *